Karakteristike odnosa Njemačke i Sovjetskog saveza u Drugom svjetskom ratu
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 15 | Nivo: Humanističke studije, Univerzitet donja gorica, Podgorca

-SADRŽAJ-
Uvod...........................................................................................2
Njemačka - oružane snage uoči rata........................................3
Sovjetski Savez-oružane snage uoči rata.................................4
Odnosi SSSR i Njemačke u Drugom svjetskom ratu...........5
Pos ljedice rata i političke promjene………………………..11
Zaključak……………………………………………………12
Literatura……………………………………………………14
Uvod
.
Njemačka - oružane snage uoči rata
Sovjetski Savez-oružane snage uoči rata
SSSR je od svih velikih sila godine 1939. imao najbrojnije oružane snage, kako po pitanju ljudstva, tako po pitanju broja aviona, tenkova i drugog savremenog oružja. Prave razmjere sovjetske vojne sile su postale očite tek kasnije tokom rata.No, ta je brojčana nadmoć u sebi krila ozbiljnu slabost. Početkom 1930ih su uloženi veliki napori da se
...............................NAMERNO UKLONJEN DEO TEKSTA.................................
Odnosi SSSR i Njemačke u Drugom svjetskom ratu
Širenje Njemačkog uticaja i pobjede njemačke vojske nisu smanjili Hitlerov apetit naprotiv, Hitler započinje diplomatsku ofanzivu okrenutu ka Istočnoj Evropi gdje je Hitler, nakon što je pridobio Rumuniju i Mađarsku, odlučio da izravna račune sa Sovjetskim savezom. Pokazaće se da je to bila odluka koja će ga skupo koštati. Upravo u tom trenutku, nakon što je odlučio da se obračuna sa Rusijom, krajem marta 1941. državnim udarom biva zbačena pronjemačka vlada u Beogradu. 6. aprila Njemačka je napala Jugoslaviju i Grčku i svojim munjevitim ratom u kratkom vremenskom periodu ih savladala. Medjutim, iako kratak, ovja vremenski period će se pokazati presudnim jer je oduzeo vrijeme i stvorio nove obaveze. Naime, Hitler je namjeravao da na Rusiju krene početkom maja 1941. godine, ali je nakon navedenih iznenadnih vojnih obaveza operacija ,,Barbarosa,, odlozena za kraj juna.
Što se tiče Sovjetskog saveza, treba reći da je od 1939. ruska diplomatija bila veoma uspješna. Do 1941. uglavnom je ponovo uspostavljen geografski položaj iz 1914. godine. Baltičke države su pristale da se na njenim teritorijama izgrade sovjetske vojne baze, a onda su u julu 1940. zatražile i pristup SSSR-u, što svakako nije odbijeno. Kako je još uvijek bio ubijeđen da može doći do pristupa Sovjetskog saveza Trojnom paktu, Molotov je u novembru 1940. otputovao u Berlin. U pregovorima sa ministrom inostranih poslova Njemačke, Ribentropom tražio je da Njemačka povuče svoju podršku Finskoj, izvrši pritisak na Japan kako bi ojačali ruski interesi na Dalekom istoku i prizna sovjetsku sferu ticaja južno od Batuma i Bakua. Takođe je zatraženo razmještanje ruskih baza u Dardanelima i priznanje da Bugarska zavisi od Sovjetskog saveza. Hitler je već bio iznerviran pripajanjem Besarbije i sjeverne Bukovine (što nije bio dio ugovora od 29. septembra) i odlučio je da zarati sa Sovjetskim savezom. Molotov je otišao praznih ruku. Hitler je bo uvjeren da može savladati Sovjetski savez. Ustvari, ako ne bi napao Englesku sa mora, nije postojala druga strateška meta za njegovu vojsku. Ovo znači da i pored toga što je centralni motiv bio stari san o životnom prostoru na istoku i osvajanja bogatstava Ukrajine i Kavkaza, Hitler se dijelom za napad odlučio i zbog toga sto bi njegova vojska ostala besposlena i izgubila oštinu koju je tada imala. Dana 18. decembra 1940 Hitler je izdao naređenje svom Generalštabu za početak priprema napada na SSSR koja je dobila šIfrovani naziv „Barbarosa“ Njemačke obavještajne službe su procijenile da bi rat sa Sovjetskim savezom trebalo završiti do 1941 godine jer su smatrali da će dotle stalno jačati Velika Britanija i SAD. Trebalo je uništiti sovjetske jedinice u graničnom pojasu i spriječiti naravno da Sovjetski savez baci u borbu svoje ogromne ljudske i materijalne rezerve, što se naravno samo moglo ostvariti ako bi se brzo zauzela ona sovjetska teritorija koja je najnaseljenija i gdje su se nalazili glavni izvori snadbijevanja . Za Njemce je bila velika prednost što su se ta područja nalazila uglavnom u evropskom dijelu Sovjetskog saveza. Ukoliko bi zauzeli tu oblast, Sovjetski savez bi izgubio najnasljeniju dio svoje teritorije, zatim oko 76% svoje vojne industrije, oko 90% svoje proizvodnje nafte, a takav bi gubitak za njega svakako bio fatalan. Zbog perioda kiša i blata u proljeće i jesen i oštre zime koja zatim slijedi, najpogodnije vrijeme za izvođenje napada bio je jedino period od sredine maja do sredine oktobra. Njemci su međutim smatrali da im neće biti potrebno toliko vremena i da će rat biti završen u nihovu korist za svega osam do deset nedjelja.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!